Didem Köktaş

Bir varmış bir yokmuş… Yeryüzünde aynadan bir şehirde, bu şehrin içindeki evlerden birinin bahçesinde, limon ağacının altında bir kedi sağa dönmüş gözünü açmış, sola dönmüş uykuya dalmış sıcacık toprağın üstünde. Bu evin odalarından birinde bir kız çocuğu babaannesinin sözleriyle masallar örermiş zihninde.

Gece sererken örtüsünü babaannesinin sesi eline bir fener verirmiş, keşif masalla başlar, rüyayla bitermiş.

Benim masalım babaannemin bana anlattığı masallarla başladı. Çok kadınlı çok hikâyeli bir evde büyüdüm. Hayatımdaki bütün kadınlar gün içinde yaşadığım her olaydan rüyalarıma kadar kadim bilgilerle, hikâyelerle donattılar beni. Onlar farkında değildi belki ama aramızda güçlü bir bağ oluştu böylece.

Yaşamımın en zor ya da en güzel zamanlarında masallara tutundum.  Hikâyeler, eşik cini oldu hayatımın. Okudum, dinledim, gezdim, yazdım…  Yaşamın keşiflerle dolu bir yol olduğunu hikâyelerden öğrendim. Her şey hikâyelerden ibaretti artık zihnimde, gönlümde, dilimde…

Türk Dili ve Edebiyatı eğitimi aldım. Mitolojiyi, masalları, efsaneleri, türküleri, şiirleri, sözcükleri çok sevdim. 2011 yılında bir Fransız Masal Gecesi’nde profesyonel hikâye anlatıcılığı ile tanıştım.  Bir kelime bile Fransızca bilmeden bütün masalları anlamıştım; büyülenmiştim ve hikâye anlatıcılığı yolculuğuma böyle başladım. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Anadolu Masalları ve Arketipler konusunda yüksek lisans yapmaya başladım.

Yücel Balku Yazın Atölyesi’nde hikâyeler yazdım, Çağdaş Drama Derneği’nde Yaratıcı Drama eğitimleri aldım. Çok disiplinli bir hikâye anlatma yöntemi olan EnChant’ın yaratıcısı Judith Liberman’dan, Hikâye Anlatıcısı ve Tiyatro Pedagogu Nazlı Çevik’ten Sanatsal Anlatım, Hikâye ve Masal Anlatıcılığı, İranlı sanatçı Sanaz Taj’dan beden dili, fonetik, oyunculuk-jest-mimik; Nar KOGA’dan Yaşam Koçluğu, Öğrenci Koçluğu eğitimi aldım.

Dünyanın her yerinde benzer ama farklı hikâyeler vardı, önce bunları keşfe çıktım. Heyecanım öğrendikçe, dinledikçe, anlattıkça giderek artmaya başladı; masalların yaşattığı duyguların iyileştirici ve birleştirici gücünü fark ettim.

Kültür merkezlerinde, okullarda, hastanelerde, üniversitelerde, cafelerde, kitapçılarda, sanat atölyelerinde… Umutla masallar anlatmaya başladım.

Gerçekten daha gerçek olan bir şey var mıdır?
Evet, vardır: Masal!
Nikos Kazancakis

Özgeçmişim

Eğitim

Eylül 2015- (devam ediyor)

Tezli Yüksek Lisans – Dinler Tarihi, Anadolu Masalları ve Arketipler

Dokuz Eylül Üniversitesi- Felsefe ve Din Bilimleri, İZMİR

Eylül 2008 – Haziran 2009

Tezsiz Yüksek Lisans – Orta Öğretim Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği

Celal Bayar Üniversitesi – Sosyal Bilimler Enstitüsü, MANİSA

Eylül 2004 – Haziran 2008

Lisans – Türk Dili ve Edebiyatı

Uludağ Üniversitesi – Fen Edebiyat Fakültesi,  BURSA